Top 5 kérdés, mely minden álláskeresőt foglalkoztat
Az álláskeresés során számtalan kérdés merülhet fel benned, amelyek befolyásolják, hogyan készülj fel, hogyan viselkedj, és miként érd el a legjobb eredményt. Tudd, ezekkel a kérdésekkel nem vagy egyedül, hiszen mindenki szeretne a lehető legjobban teljesíteni és megkapni azt a pozíciót, amiben aztán sikerélmények sorozata érheti. Ebben a cikkben összegyűjtöttük a leggyakrabban felmerülő kérdéseket és válaszokat, amelyek minden álláskereső találkozik.
- Ha az interjúztató ígért visszajelzést egy adott dátumig, szabad-e megkérdezni a határidő lejártával, hogy van-e már eredmény?
Válasz: Igen, ez teljesen elfogadható. Udvariasan érdeklődni a megadott határidő után teljesen normális. Ne feledd, egy HR-es vagy toborzó egyszerre akár több száz álláskeresővel lehet kapcsolatban, vagy a döntéshozó vezető éppen elfoglalt, szabadságon van, így néha előfordul, hogy a cég megcsúszik a visszajelzéssel. Ez esetben nyugodtan írj egy rövid, kedves emailt, amelyben még egyszer megköszönöd a lehetőséget, és érdeklődsz a folyamat állásáról. - Mennyi időt vegyen igénybe egy állásinterjúra való felkészülés?
Válasz: Ideális esetben legalább néhány órát szánj rá, hogy alaposan átnézd a cég honlapját, nézd át a munkaköri leírást (hirdetés szövegét, a feladatokat), tanulmányozd az iparágat, és gondold végig a lehetséges kérdéseket, és azt, hogy milyen válaszokat adnál rájuk. Azt is mérlegeld, milyen információk hiányoznak még ahhoz, hogy el tudd dönteni, Neked való-e az adott munkakör vagy cég, és jegyezd fel ezeket a kérdéseket valahova, hogy az interjú végén rá tudj pillantani, hogy mindenre választ kaptál-e. Az interjú előtti este mindig pihenj egy nagyot, hogy friss és energikus legyél másnap! - Mit tegyek, ha egy másik állásajánlatot kaptam, miközben még várok egy másik cég visszajelzésére?
Válasz: Ilyen helyzetben érdemes diszkréten felgyorsítani a folyamatot azzal a céggel, amelyiktől még vársz választ. Udvariasan jelezd nekik, hogy kaptál egy másik ajánlatot, de az ő lehetőségük is érdekel (ha valóban így van). Ezzel nemcsak megmutatod, hogy értékes jelölt vagy, hanem lehetőséget adsz nekik, hogy gyorsabban döntsenek. Ez a tiszta, transzparens kommunikáció akkor is jó emléket hagy majd a kiválasztást végző szakemberekben, ha esetleg mégsem Rád esne a választás. - Mikor és hogyan tárgyaljak a fizetésemről?
Válasz: A fizetési kérdést gyakran már a telefonos interjú során megkérdezik. Ilyenkor érdemes egy fizetési sávot megadni. Amikor jelentkezel az adott pozícióra, nézz utána a piaci trendeknek, és ami még fontosabb, hogy gondold át őszintén a szükségleteidet. Mi az a minimum, aminél, ha kevesebbet ajánlana a cég, akkor nem érdemes továbbmenni? Mi az az ideális összeg, amiért szívesen, lelkesen, jó érzésekkel csatlakoznál hozzájuk? Mi a sáv teteje, amiért akkor is szívesen csatlakoznál, ha esetleg a feladatok, a főnök, a beosztás vagy a lokáció tekintetében súlyos kompromisszumokat kell hoznod? Ilyen minimum-ideális-maximum értékeket tartalmazó sávval asszertíven tudod kommunikálni a valós szükségleteid. Ha pedig esetleg kevesebb bért ajánlana a cég, mint amennyit Te eleinte elképzeltél, mindig érdemes az egyéb juttatásokat, és a munka egyéb jellemzőit (feladatok, vezető, hangulat, tanulási lehetőségek) is mérlegre tenni, valamint érdeklődhetsz a fizetésemelési gyakorlatról is, hogy tudd, mik a jövőbeli lehetőségek. - Hogyan kezeljem a visszautasítást?
Válasz: Mindenkivel előfordul, hogy visszautasítják, ez lehet bármi miatt, éppen relevánsabb tapasztalatú, közelebb lakó, bármiben a pozícióhoz vagy a csapathoz egyszerűen jobban illő jelöltet talált a cég. Fontos, hogy ez nem a Te értékedből von le, egyszerűen csak más profilt kerestek most. Ha jól érezted magad az interjún, érdemes válaszolni az elutasító levélre is, megköszönni a lehetőséget és a visszajelzést, hiszen ezzel is ki tudsz tűnni a tömegből. Ki tudja, lehet pont emiatt fognak kedvességedre, közvetlenségedre emlékezni egy következő, másik lehetőség kapcsán a jövőben?
Az álláskeresés sokszor kihívást jelent, de a megfelelő információk és felkészülés segítségével magabiztosabban léphetsz tovább a karriered útján. Reméljük, hogy ezek a válaszok hasznosak lesznek számodra, és segítenek eligazodni a jelentkezések és az interjúzás bonyolult világában. Sok sikert kívánunk a következő lépéshez, és ne feledd: minden egyes tapasztalat egy újabb lépés a siker felé.